Als je weet wat je moet doen in geval van nood, weet je beter wat je moet doen. Om te voorkomen en tijdens een noodgeval.
- Home
- > Risico en Crisisbeheersing
In Noord-Oost-Gelderland werken we samen aan het voorkomen en beperken van branden, incidenten, slachtoffers en schade. Risico- en Crisisbeheersing [RCB] bereidt zich samen met onze partners in veiligheid voor op grootschalige incidenten, rampen en crises.
Hoe werken wij samen
We maken duidelijke afspraken en oefenen met verschillende organisaties. Zo kunnen we een incident goed aanpakken. We zorgen ervoor dat hulpdiensten, overheden, bedrijven en inwoners goed samenwerken. We bieden hulp als het er écht om gaat.
Op basis van incidenten en ervaringen wordt onze crisisstructuur regelmatig geëvalueerd en aangepast. Een crisisstructuur is een georganiseerde samenwerking tussen verschillende diensten en organisaties die samen een crisis beheersen. Het is een netwerk van hulpdiensten, gemeenten en overheden die snel kunnen handelen om de schade van een crisis te beperken.
Wat zijn de kerntaken van Risico- en Crisisbeheersing
De afdeling Risico- en Crisisbeheersing (RCB) is elke dag achter de schermen bezig met:
- Het voorkomen van rampen en crises.
- Met de coördinatie van hulpverlenende partijen, als er écht iets gebeurt.
- Bij een grootschalig incident wordt snel en effectief opgeschaald.
- De VNOG kan rekenen op directe ondersteuning vanuit andere afdelingen en samenwerkende netwerken.
- Bij een ramp of crisis laten we jou weten wat je op dat moment het best kunt doen.
Hoe goed kan RCB handelen in geval van nood
- Hulpverleners en crisismedewerkers moeten goed voorbereid zijn op hun taak.
- Zij starten met een specialistische opleiding.
- Daarna oefenen zij jaarlijks noodscenario's.
- Dit doen we samen met onze partners in veiligheid.
- De scenario's zijn zo realistisch mogelijk.
- De oefenscenario's komen voort uit de risico's die in ons Regionaal Risicoprofiel staan.
Wat je zelf kunt doen
Jij kunt zelf veel doen om je veiligheid te vergroten en incidenten te voorkomen. Denk bijvoorbeeld aan de (brand)veiligheid in en om je huis verbeteren. Daarover geven we voorlichting, tips en advies. Dat doen we met voorlichtingscampagnes. En we vertellen ook graag op scholen of bij organisaties over (brand)veiliger leven.
Hoe werkt Risico- en Crisisbeheersing samen met gemeenten
De gemeente is verantwoordelijk voor het toezicht op brandveiligheid van gebouwen. Zij ziet erop toe dat eigenaren en gebruikers voldoen aan de wettelijke eisen. Wij helpen gemeenten om woonwijken, gebouwen en openbare plekken veilig te maken en te houden.
Daarmee zijn we een belangrijke adviseur en toezichthouder voor de 22 gemeenten in het werkgebied van Veiligheidsregio Noord-Oost-Gelderland. Zo werken we samen aan veiligheid!
Wat als een incident, ramp of crisis plaats vindt in meerdere gemeenten
De burgemeester is verantwoordelijk voor een goede aanpak bij een [dreiging van een] brand, ramp of crisis in zijn gemeente. Als dit plaats vindt in meerdere gemeenten tegelijk, dan is de voorzitter van de veiligheidsregio voor de aanpak verantwoordelijk.
Veiligheidsregio Noord-Oost-Gelderland grenst aan Duitsland. Daarom stemmen we ons crisisplan af met ons buurland. We werken samen met partners over de grens. Het kan daarom voorkomen dat je in Nederland de Duitse brandweer ziet blussen of de Nederlandse brandweer in Duitsland.
Update: 15-11-2025
Bronnen: VNOG - NCTV
Regionale plannen
Maken onze slagkracht groter