Diploma-uitreiking TBO
Een diploma voor de TBO-ers! Maar die zijn toch allang gepokt en gemazeld, en opgeleid? Klopt, maar toch kregen zij 29 juni jl. uit handen van het NIFV het diploma brandonderzoek. Hoe het zit? Je leest het hieronder.
Het Team BrandOnderzoek is al lange tijd bij elkaar. Niet voor niets worden ze op deze vrijdag vaak pioniers genoemd, en grondleggers, aanstichters van het Brandonderzoek. Allard van Gulik prijst ze uitvoerig en benoemd nog maar een keer heel duidelijk dat ze aan het begin hebben gestaan van de ontwikkelingen op het gebied van (natuur)brandonderzoek.
Het team heeft er voor gezorgd dat het allang niet meer de vraag is óf er aan brandonderzoek wordt gedaan, de vraag waar ze zich nu o.a. mee bezighouden is hóe. De mensen die er niet dagelijks mee bezig zijn, hebben bij brandonderzoek wellicht het idee dat er voornamelijk wordt gekeken naar de oorzaak van de brand. Natuurlijk doen de TBO'ers dat, maar de effectiviteit van de ingezette brandpreventiemiddelen én het brandverloop zijn ook aandachtspunten van dit team.
Bewijs van vakmanschap én dank
Reden dat ze op dit moment het Nederlandse diploma ontvingen is dat zij in Engeland de oorspronkelijke opleiding hebben gevolgd toen zij startten in 2006. Simpelweg omdat de opleiding in Nederland toen nog niet bestond. Door het volgen van een paar modules van de Nederlandse opleiding sluit de opleiding van de oude garde nu ook op papier helemaal aan bij de nieuwe, Nederlandse les- en leerstof. Wim Beckmann, manager brandweeracademie, NIFV: "Het diploma is niet alleen een bewijs van vakmanschap voor deze groep. Ook als symbool, bewijs van dank voor de manier waarop zij het op de kaart hebben gezet!"
Richard Scheerder, een van de TBOers van het eerste uur: "Het diploma voelt als een bevestiging van de inspanning van de laatste jaren, als landelijke erkenning. Het is een goede motivatie om door te gaan. Ik heb me toentertijd aangemeld omdat ik de combinatie van techniek en brand heel erg leuk vind, en dat vind ik nog steeds in het werk voor TBO". Hilko Kruise , de toenmalige commandant van Apeldoorn, heeft zich heel erg hard gemaakt voor het TBO, goed om te zien dat het nu echt een landelijke grond en waardering heeft gekregen.
Toekomstbeeld
Wat zien we in de toekomst gebeuren, gaan er nog ingrijpende zaken veranderen? Hans Veltkamp en Erik Overtoom van het NIFV antwoorden: "Brandonderzoek is het bekijken of wat je doet ook effect heeft. Een TBO'er is nooit uitgeleerd dus. We staan nu aan de vooravond van een internationale certificering waardoor we straks op het gebied van brandonderzoek allemaal dezelfde 'taal' spreken. Waar in 2008, 2009 en 2010 de opleiding nog als pilot is meegenomen in het curriculum van het NIFV is er nu akkoord van de Raad van Regionaal Commandanten (RRC) om het standaard op te nemen in het lesprogramma."
Margreet Zoer, regionaal coördinator van het TBO: "Ik ben heel trots! Iets dat in Apeldoorn is begonnen, toen regionaal is opgepakt, heeft nu een stevig fundament in het hele land. We slaan zelfs onze vleugels uit naar het buitenland. In juni organiseerden we voor de tweede keer de cursus Natuurbrandonderzoek, met buitenlandse docenten en cursisten. Ontwikkelingen die passen binnen onze plannen en waar we toch echt heel trots op kunnen zijn!
Organisatie